Jansen 10
Nationaal Bus Museum
J.J. JANSEN 10 BEDFORD ROKX Touringcar uit 1944
De prachtige Neusbus JANSEN 10 geheel rijvaardig, goed onderhouden bij de SVA Bleiswijk hier 2013 !
Tijdens de Tweede Wereldoorlog was een groot deel van de Nederlandse autobussen over de oostgrens verdwenen en van de resterende exemplaren verkeerde de meeste in deplorabele staat. Om het personenvervoer over de weg weer op gang te brengen, werden na de bevrijding op grote schaal zogenoemde noodbussen ingezet. Dit waren meestal (leger)vrachtwagens, die op eenvoudige wijze werden aangepast voor personenvervoer. Ook het Engelse merk Bedford was daarbij ruim vertegenwoordigd, met naar schatting zo'n 500 stuks. Een deel hiervan werd uitsluitend als noodbus gebruikt, de rest werd in de loop der tijd voorzien van een echte autobuscarrosserie en bleef daardoor nog wat langer in dienst.
Ook bij de Maastrichtse firma Jansen kwam na de oorlog zo’n Bedford in dienst. Voorzien van een vierkante neus en een noodcarrosserie deed deze als nummer 10 enige jaren dienst in het Limburgse land. Omstreeks 1950/1951 werd de noodcarrosserie vervangen. Rokx bouwde een nieuwe 27-persoons carrosserie. In deze vorm deed de bus tot medio jaren zestig nog incidenteel dienst. Zoals zeer veel Limburgse touringcars werd de bus ook ingezet voor het in Limburg zo belangrijke mijnwerkersvervoer. De bus is daarmee een symbool voor een belangrijke periode in de Nederlandse economische geschiedenis (de intensieve kolenmijnbouw in Nederland als onderdeel van de wederopbouw in de jaren vijftig). Nadat zijn actieve loopbaan eindigde bleef de bus jarenlang bewaard bij de familie Jansen, om in 1973 te worden overgedragen aan de SVA.
Bij de SVA heeft de bus in de jaren daarna heel wat museumkilometers achter de rug, inclusief een excursie naar Engeland. Verder bleek de Bedford vooral voor filmopnamen en trouwritten een zeer geliefd busje. Na nog een tijdje in een andere kleur te hebben gereden, werd de bus begin jaren tachtig weer geheel in de oorspronkelijke Jansen-kleuren licht en donker grijs teruggebracht. Verder is het technische gedeelte onder handen genomen, waarbij tevens de motor compleet werd gereviseerd
De Cultuurhistorische Waarde van de JANSEN 10 is STATUS A, want deze bus is representatief voor de noodbussen die opgebouwd en omgebouwd werden op uit legerdumps verkregen chassis. Bovendien heeft deze dienst gedaan als Noodbus, Touringcar en Personeelsbus . En nu nog steeds zeer geliefd voor inzet bij bijvoorbeeld het evenement Dordt in Stoom.
Inbruikleen gegeven van het SVA
Objectgegevens
CollectieStatische Collectie NBM
Datum1944 - 1944
Objectnummer36021