Bontjassen en bonenzeven
Tegenwoordig is de jacht op zeehonden en zeerobben omstreden, maar tot in de jaren zestig van de vorige eeuw was deze vorm van jagen een 'normale' bezigheid. Zeehondenhuid, met name van jonge zeehonden, werd gebruikt voor het maken van bontjassen.
Bonen sorteren met ovale gaatjes
Maar ook de huid van oudere dieren kende diverse toepassingen. Een wel heel bijzondere is deze bonenzeef, die is gemaakt van de huid van een zeerob. De geprepareerde huid is voorzien van een groot aantal ovalen gaatjes met vrijwel gelijke afmetingen. Kleinere bonen vallen door deze gaatjes heen, terwijl grotere bonen op de zeef blijven liggen. Zo kon de bonenoogst worden gesorteerd.
‘J.G. Burema, 1871’: maker of eigenaar?
Afgezien van het materiaal en de toepassing, is deze zeef ook nog bijzonder vanwege de naam en het jaartal dat in de robbenhuid is gestanst: 'J.G. Burema, 1871'. Of Burema de zeef maakte of dat hij de eigenaar was, is niet duidelijk.
